Skip to Main Content

Hall of Fame List

Boise State University’s Athletic Hall of Fame was founded to honor those who have made outstanding contributions to Bronco athletics.  Its purpose is to perpetuate the memory of the people who have brought distinction, honor and excellence to Boise State University. Plaques honoring the former Bronco greats are located in the Allen Noble Hall of Fame Gallery. The following is a list of all the honorees, the year in which they were inducted, their sport and years of participation.

The Inductees

Coach Lyle Smith

Lyle Smith, long-time football coach and administrator from 1946-81

Class of 1982

  • 1980 NCAA Div. I-AA National Championship Football Team
  • Tony Knap, 1968-75 (Football Coach)
  • Dave Wilcox, 1960-62 (Football)
  • Jim McMillan, 1971-74 (Football)
  • Lyle Smith, 1946-81 (Football Coach / Administrator)
  • 1958 National Junior College Championship Football Team
  • Bill Shaw, 1974 (M-Skiing)
  • Larry Jackson, 1949-51 (Football)
  • Eddie Lodge, 1953-55 (Football)

Class of 1983

  • Curt Flisher, 1985-60 (M-Track & Field)
  • Bud Johnson, 1961-63 (Wrestling)
  • Elaine Elliott, 1974-77 (W-Basketball / Field Hockey)
  • Bill Pederson, 1961-63 (Wrestling)
  • Dr. Richard Gardner, 1958-92 (Team Physician)
  • Dick Nelson, 1947-48 (Football)

Class of 1984

  • Ron Austin, 1968-72 (M-Basketball)
  • Dr. Eugene Chaffee, 1936-70 (President)
  • Don Hutt,  1970-74 (Football)
  • Jake Jacoby, 1980-85 (M-Track & Field)
  • Ben Jayne, 1947-48 (Football)

    Jake Jacoby

    Jake Jacoby

  • Gus Urresti, 1936-38 (Football)

Class of 1985

  • David Chandler, 1971-75 (Wrestling)
  • Dee Picket, 1975-78 (Football)
  • Pat House, 1958-60 (Baseball)
  • Doug Scott, 1976-79 (Football)
  • John Smith, 1972-75 (Football)

Class of 1987

  • Jo Ann Burrell, 1974-78 (W-Basketball)
  • Steve Connor, 1974-78 (M-Basketball)
  • Herb Halliwell, 1957-58 (Football)
  • Gus Johnson, 1961-62 (M-Basketball)
  • Cedric Minter, 1977-80 (Football)
  • Randy Watson, 1974-77 (Wrestling)
  • Mike Young, 1972-2002 (Wrestling Coach)

Class of 1988

  • Joe Aliotti, 1978-80 (Football)
  • Dr. John B. Barnes, 1967-77 (President)
  • David Hughes, 1977-80 (Football)
  • Frank Teverbaugh, 1951-53 (Football, Basketball, Baseball and Track)
  • Kevin Wood, 1979-82 (Wrestling)

    Kevin Wood

    Kevin Wood

  • Rolly Woolsey, 1971-74 (Football)

Class of 1989

  • Scott Barrett, 1979-82 (Wrestling)
  • Frank Kaaa, 1960-61 (Football)
  • Al Marshall, 1970-72 (Football)
  • Rick Woods, 1978-81 (Football)

Class of 1990

  • Michel Bourgeau, 1980-83 (Football)
  • Mike Holton, 1973-76 (Football)
  • Fred Miklancic, 1953-54 (Football)
  • John Rade, 1981-82 (Football)
  • Randy Trautman, 1978-81 (Football)

Class of 1991

  • Kipp Bedard, 1979-81 (Football)
  • Carl Keever, 1982-84 (Football)
  • Nacho Larracoechea, 1973-74 (M-Tennis)
  • Bill Otey, 1968-70 (M-Basketball)

    Markus Koch

    Markus Koch

Class of 1992

  • Stan Armstrong, 1983-86 (Wrestling)
  • Terry Hutt, 1973-77 (Football)
  • Nick Panico, 1965-67 (Basketball)
  • Gary Rosolowich, 1973-76 (Football)

Class of 1993

  • Markus Koch, 1982-85 (Football)
  • Carmel Major, 1983-88 (W-Track & Field)
  • Connie Thorngren, 1970-83 (first Women’s Coach / Administrator)

Class of 1996

  • Chris Childs, 1985-89 (M-Basketball)
  • Eugene Greene, 1989-91 (M-Track & Field)
  • Ed Jacoby, 1973-96 (Track & Field Coach)
  • Troy Kemp, 1984-88 (M-Track & Field)
  • Peter Kwiatkowski, 1984-87 (Football)
  • Wendell Lawrence, 1985-88 (M-Track & Field)
  • Steven Muse, 1985-89 (M-Track & Field)

Class of 1999

  • Kelly Baker, 1986-89 (Volleyball)
  • Erik Helgeson, 1987-90 (Football)
  • Frank Robinson, 1988-91 (Football)
  • Chris Thomas, 1988-91 (Football)

Class of 2001

  • Tricia Bader, 1991-96 (W-Basketball)

    Tricia Bader

    Tricia Bader

  • Charles Burton, 1991-96 (Wrestling)
  • Kathy Karpel, 1987-91 (W-Track & Field)
  • Greg Patton, 1991-present (M-Tennis Coach)
  • Crystal Young, 1988-89 (W-Track & Field)

Class of 2004

  • Gary Craner, 1972-2008 (Athletic Trainer)
  • Ernesto Diaz, 1992-97 (M-Tennis)
  • Michelle Schultz, 1992-96 (W-Basketball)
  • Jose Uribe, 1995-97 (M-Track & Field)
  • Lidiya Varbanova, 1990-94 (W-Basketball)
  • Julie Wagner, 1991-95 (Gymnastics)

Class of 2007

  • Roberto Bergersen, 1996-99 (M-Basketball)
  • Johnna Evans, 1994-98 (Gymnastics)
  • Bart Hendricks, 1996-00 (Football)
  • Dr. John Keiser, 1978-91 (President)
  • Wesley Moodie, 1998-00 (M-Tennis)
  • Jarred Rome, 1996-00 (M-Track & Field)
  • Kirk White, 1997-01 (Wrestling)